مرکز آموزش مجازی
۱۴۰۱/۴/۶
1398/08/20
آموزش مجازي
مبحث يادگيري الكترونيكي (e-learning) يا آموزش الكترونيكي (e-Education) يا دانشگاه مجازي (Virtual university ) در طول سالهاي اخير به عنوان يكي از كاربردهاي مهم فناوري جديد اطلاعات و ارتباطات در جهان مطرح بوده است و دانشگاههاي مهمي شروع به فعاليت در اين راستا و گسترش آموزش از اين روش نموده اند .
 
تاريخچه اي كوتاه در مورد آموزش مجازي
بعد از گذر از آموزش هاي راه دور كه به صورت ارسال آموزش ها درب منزل دانش آموزان به صورت هفتگي يا ماهيانه صورت مي گرفت و همه گير شدن استفاده از اينترنت آموزش هاي مجازي نيز شروع به كار كردند .

كلمه آموزش مجازي يا vitrual learning و يا به عبارت ديگر آموزش الكترونيكي elearning خيلي زود در سايت هاي مختلف جا افتاد و افراد زيادي از اين سيستم براي انتقال دانش خود استفاده كردند . اين آموزش ها در ابتدا به صورت سايت هاي ساده html ساخته مي شد و در اختيار كاربران قرار مي گرفت ، ولي رفته رفته وبلاگ هاي شخصي امكان ساخت فضاي رايگان را در اختيار عموم قرار دادند و افراد زيادي با استفاده از اين وبلاگ ها آموزش هاي خود را ساخته و در اختيار ديگران قرار مي دادند .
در همين زمان آموزش هايي با استفاده از نرم افزارهاي مجموعه آفيس مانند ورد و پاورپوينت نيز توسط اساتيد ساخته مي شد و در اختيار كاربران بر روي سايت قرار مي گرفت.
كم كم با بهتر شدن سرعت انتقال اطلاعات صوت و تصوير نيز به آموزش ها افزوده شد و سايت هاي آموزشي با مكمل هايي چون متن و صدا وارد عرصه آموزش مجازي شدند . اين آموزش ها نسبت به قبل كامل تر و جامع تر بودند و به كاربران امكان استفاده از آموزش بصري را مي دادند . از آن جايي كه 75 درصد آموزش از روش بصري امكان پذير است اين روش بهتر از روش قبلي بود و به خوبي در ميان سايت هاي آموزشي جا افتاد .بعد از اين مرحله قسمت هايي كوتاه به صورت انيميشني با نرم افزارهاي مختلف مانند فلش نيز به آموزش ها افزوده شد و يا عكس هايي كه حالت متحرك داشتند . اين انيميشن ها كوتاه و كاملا ساده بودند اما براي انتقال مباحث آموزشي بسيار مفيد تر از تو سيستم قبلي عمل مي كردند .
 
مزاياي آموزش مجازي چيست؟

1- عدم نياز به رفت و آمدهاي طولاني و خسته كننده

2- عدم وابستگي كلاس درس به زمان خاص؛

3- دسترسي به محتواي دروس ارائه شده در هر زمان، در هر مكان و به دفعات از طريق اينترنت

4- تعامل مستقيم با اساتيد از طريق كلاسهاي آنلاين

5- عدم نياز به حضور فيزيكي استاد و دانشجو در كلاس درس؛ به علت برگزاري كلاس ها بصورت همزمان (synchronous) امكان تعامل مستقيم دانشجو با استاد و ديگر دانشجويان درس بصورت صوتي و نوشتاري و تصويري وجود دارد.

6- كاهش زمان و هزينه ي رفت و آمد براي دانشجويان

7- جامعيت ، فراگيري، پويايي، روزآمدي و رفع نياز آموزشي در زمان دلخواه

8- افزايش كيفيت ارائه دروس (به دليل ارائه ي دروس به صورت چندرسانه اي )

9- افزايش ميزان اثربخشي و بازدهي آموزشي (به دليل حذف محدوديت هاي زماني و مكاني )

10- پشتيباني تعداد زيادي دانشجو در يك كلاس

11- پشتيباني آموزشي مستقيم و برخط براي هر درس توسط دستيار آموزشي دروس
تعداد بازدید:
731
نویسنده:
منبع:
آدرس:
تلفن:
دورنگار:
رايانامه:
تاریخ بروز رسانی 1401/04/06
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal